Pārtikas produkti un paradumi, kas kaitē zobiem

Zobu veselību ietekmē ne tikai gēni, ko mantojam no iepriekšējām paaudzēm. Zobu veselību jau no pirmās cilvēka dzīves dienas mammas vēderā ļoti ietekmē uzturs un dažādi dzīvesveida paradumi. Tas, kā mamma par sevi ir rūpējusies grūtniecības laikā, var ietekmēt, cik laba vai slikta būs viņas bērna zobu veselība. Pēc dzimšanas arī zobi tiek vistiešāk pakļauti ietekmei no pārtikas un mutes higiēnas paradumiem. 

Mēs zinām, kādi paradumi palīdz uzturēt skaistus un veselus zobus — pareiza higiēna, zobārsta apmeklējums, zobu diegošana, došanās pie zobu higiēnista utt. Tomēr pārāk maz pievēršam uzmanību tam, kuri tad mūsu paradumi zobiem kaitē. No tiem pēc iespējas vajadzētu atteikties vai samazināt to īpatsvaru savā dzīvē, lai ilgāk saglabātu veselus un skaistus zobus.

Cukuru saturoša pārtika un saldinātie dzērieni

Cukurs ir viens no lielākajiem zobu kaitniekiem, it īpaši, ja tas pārmērīgi tiek lietots pirmajos dzīves gados, kad formējas zobi, piena zobi nomainās pret patstāvīgajiem zobiem. Cukuru saturoša pārtika un dzērieni veicina kariesu, kas bojā zobus. Bērnībā slikta zobu veselība var negatīvi ietekmēt mutes veselību visa mūža garumā.

Tāpēc cukura īpatsvars uzturā ir pēc iespējas jāsamazina, jāizslēdz saldu našķu lietošana starp ēdienreizēm, kā arī jāatsakās no saldinātu un gāzētu dzērienu lietošanas, aizstājot tos ar ūdeni, kas organismam  būs ļoti vērtīgs ieguvums.

Dzērieni un ēdieni, kas iekrāso zobus

Daudzi ēdieni un dzērieni paši par sevi organismam nav slikti, bet tie var iekrāsot zobus, liekot tiem zaudēt skaisti balto toni. Šādu produktu un dzērienu ir diezgan daudz. Pie dzērieniem, kas iekrāso zobus, var saukt kafiju, melno tēju, sarkanās sulas, sarkanvīnu, arī zaļos kokteiļus, kas ir gan ēdiens, gan dzēriens. Vēl zobus iekrāso bietes, karijs un citi produkti, kuriem ir izteikta krāsa. Lietojot tos uzturā, jācenšas uzreiz iztīrīt zobus, dzērieniem izmantot salmiņu. Ja zobi iekrāsojušies izteikti, palīdzēs zobu balināšana.

Smēķēšana — liels zobu kaitnieks

Smēķēšana kaitē visam organismam, kā arī ir viens no tiem paradumiem, kas diezgan ātri liek zobiem zaudēt savu labo izskatu un veselību. Zobi izteikti kļūst dzeltenpelēki, kā arī kļūst jutīgāki, ātrāk sāk bojāties. Vislabāk palīdzēs, ja atmetīsiet smēķēšanu. Ja tas nav iespējams, tad noteikti jāpastiprina mutes higiēnas paradumi. Lai atgūtu baltus zobus, noderēs jau pieminētā zobu balināšana. Tikai jāpiemin, ka, ja turpināt smēķēt, zobu balināšana būs jāveic regulāri, jo jau pēc neilga laika zobi atkal iekrāsosies.

Uzturvielām nabadzīga un vienveidīga pārtika

Laba zobu veselība ir atkarīga arī no tā, cik sabalansētu un uzturvielām bagātu pārtiku cilvēks uzņem — jau mātes vēdera un pēc tam visas dzīves laikā. Ēdot neveselīgu un uzturvielām nabadzīgu pārtiku zobu stāvoklis ar laiku kļūst arvien sliktāks. Tāpēc vajadzētu piedomāt, kā vairāk iekļaut uzturā svaigus dārzeņus, augļus, mazāk lietot pusfabrikātus un “tukšās” kalorijas.

Paradums ar zobiem lobīt saulespuķu sēklas

Ieradums grauzt saulespuķu sēklas ir plaši izplatīts. Lai gan pašas saulespuķu sēklas ir veselīgas un uzturā ieteicamas, paradums to čaulas lobīt vaļā ar zobiem ir ļoti neapdomīgs, jo tādā veidā zobi gūst nopietnus bojājumus, kuru novēršana vēlāk var izmaksāt diezgan dārgi. Ja garšo saulespuķu sēklas, labāk ēst jau izlobītās. Līdzīgu kaitējumu rada arī citu cietu apvalku atvēršana ar zobiem, piemēram, pistācijas, rieksti un citi produkti. Labāk tam neizmantot savus zobus.