Kad mazulis slimo

slims-un-nikigs-mazulis

Vecākiem kreņķu ir daudz – bērna ieņemšana, gaidīšana, piedzimšana un pirmie mēneši. Toties ar to jau tikai viss sākas. Mazulis mēdz arī slimot un niķoties, viņam kopā ar saviem vecākiem ir jāpārcieš potes un mazo zobiņu nākšanas laiks. Kā palīdzēt mazajam ātrāk izveseļoties un ko darīt vecākiem?

Bērns ļoti viegli var saslimt ar kādu mikrobu vai vīrusu izraisītu infekciju, it sevišķi, ja viņš apmeklē bērnu dārzu vai citas publiskas vietas kopā ar vecākiem. Rūpīga roku mazgāšana var palīdzēt izvairīties no zarnu parazītiem. Taču šobrīd aktuāla ir saaukstēšanās.

Vīrusi izraisa daudzas bērnu infekcijas slimības, no kurām biežākā ir tieši saaukstēšanās. Vīrusu izraisītās slimības parasti pāriet bez īpašas ārstēšanās, vīrusi nereaģē uz antibiotikām, tādēļ saaukstēšanās gadījumā ārsts bērnam antibiotikas neizrakstīs.

Baktērijas ir lielākas par vīrusiem un spēj izraisīt plaušu karsoni, urīnceļu iekaisumus, angīnu un meningītu. Baktēriju izraisītās infekcijas var izārstēt lietojot antibiotikas.

Pirmajos bērna dzīves gados parastākās slimības ir elpceļu infekcijas un saaukstēšanās. Tās simptomi ir pazīstami visiem – tekošs vai aizlikts deguns, šķaudīšana, temperatūra, asarojošas acis. Tā kā deguntiņa izšņaukšana bērnam nav tik vienkāršs process kā liekas mums, pieaugušajiem, vecākiem nākas “staigāt līdzi” mazulim ar salveti pie rokas. Neko darīt, arī šis periods ir jāpārdzīvo.

Sešas līdz astoņas saaukstēšanās gadā bērnam ir pavisam normāli. Lielākoties tās notiek ziemas mēnešos, arī drēgnajā rudenī un pavasarī, kad imunitāte ir vājāka.

Ko darīt – dodiet bērnam daudz dzert! Centieties mazināt temperatūru, ja tāda ir un atbrīvot elpošanu ar deguna pilieniem. Pavisam maziem bērniņiem deguntiņā var pilināt mātes pienu vai jūras ūdeni, pēc tam atsūknēt ar speciālu sūknīti visu slikto, kas iznāk no deguntiņa.

Vēl viens liels pārdzīvojums kā bērniem tā vecākiem ir zobu nākšana. Vienam mazulim tas var notikt nemanot un ātri, citam – ilgi un sāpīgi, ar kašķiem, temperatūru un citiem simptomiem. Mazulis vēl nezina, kas ir zobārstniecība un kā tā var palīdzēt. Patiesībā zīdainim, kam vēl nav zobiņu, bet gatavojas dīgt pirmie, zobārstniecība nemaz nav nepieciešama. Zobārsta apmeklējums jāieplāno vien tad, kad jau ir vairāki zobiņi. Tad daktere paskatīsies, kā aug mazie zobiņi, pastāstīs kā tos pareizi kopt. Galvenais, lai bērns iemācās šim dakterim uzticēties un nebaidīties, tā mēdz būt liela problēma vecākiem.