Kā rīkoties, ja zaudēts viens vai vairāki zobi

Zobu zaudēšana ir traģisks notikums, jo smaids tomēr ir viens no cilvēka skaistākajām rotām. Ja iztrūkst viena vai vairāku zobu tas ir būtisks estētisks zaudējums un arī psiholoģisks trieciens, kas var negatīvi ietekmēt pašapziņu, karjeras un sociālo dzīvi. Tāpēc gadījumos, kad tiek zaudēts viens vai pat vairāki zobi, ir jārīkojas un jāmeklē risinājumi, kā situāciju uzlabot.

Kādēļ zaudējam zobus

Zobu zaudēšanai var būt dažādi iemesli. Tās var būt sekas nepietiekamai mutes higiēnai un tam, ka nav savlaicīgi apmeklēts zobārsts. Zobus var zaudēt arī dažādu mehānisku traumu rezultātā, kas bieži vien gadās sportistiem un aktīviem cilvēkiem. Pie zobu zaudēšanas var novest arī kādas vispārējas saslimšanas, kas ietekmē arī zobu veselību. Protams, nozīmīgs faktors ir arī vecums, tāpēc seniori ar zobu zaudēšanu sastopas biežāk. Zobu iztrūkums var būt arī nepareiza sakodiena un iedzimtu defektu dēļ.

Zobi jāaizstāj pēc iespējas ātrāk

Zobu veselības speciālisti uzsver to, ka zaudētu vai iztrūkstošu zobu gadījumā ļoti svarīgi ir šo problēmu risināt savlaicīgi, jo tad būs iespējams atrast labāku un arī izdevīgāku risinājumu. Tas ir būtiski arī no medicīniskā viedokļa, jo laiks šajā ziņā nav sabiedrotais. Ja iztrūkst zobu, smaganas šajā vietā atrofējas, var arī mainīties sakodiens un zobi, kas ir tuvāk tukšajai vietai, mainās arī slodze, kas ir uz citiem zobiem ēdiena košļāšanas laikā. Jo īsāks ir laika posms, kas pavadīts ar iztrūktošu zobu, jo labāk.

Zobu protezēšana

Zobu protezēšana ir viens no populārākajiem un pieejamākajiem veidiem, kā aizstāt trūkstošus zobus. Zobu protezēšana cenas ziņā arī ir pieejamāka vairumam cilvēku. Ar zobu protezēšanas metodi var aizstāt gan vienu, gan vairākus iztrūkstošus zobus. Zobu protezēšanā iespējamas izņemamas un neizņemamas zobu restaurācijas (zobu kroņi, tilti, zobu venīri un sakņu inlejas). Zobu protezēšana cenas ziņā ir ekonomiskāks risinājums, it īpaši, ja jāaizstāj vairāki zobi, jo Latvijas iedzīvotāju maksātspēja ne vienmēr ir pietiekama, lai atļautos tādu metodi kā zobu implanti.

Zobu implanti

Tomēr, lai gan zobu protezēšana cenas dēļ var šķist pieņemamāks variants, ja domājam par kvalitāti un ilgtermiņa risinājumu, tad zobu implanti šobrīd ir pats modernākais un efektīvākais veids, kā aizstāt trūkstošus zobus. Zobu implanti sava izskata un funkciju ziņā ne ar ko neatšķiras no īstajiem zobiem. Tie pilnībā aizstāj dabiska zoba funkciju un estētiku. Implanta pamatā ir titāna skrūve, kas tiek ievietota žokļa kaulā. Pēc tam virs smaganām tiek veidots mākslīga metāla kronis. Šādā veidā var aizstāt gan vienu zobu, gan veselu zobu grupu.

Vairāk par zobu implantiem varat izlasīt: https://www.apinesklinika.lv/pakalpojumi/kirurgija/.

Protams, jārēķinās, ka viena zobu implanta izveidošana var prasīt vairāk nekā 1000 eiro. Tas ir krietni dārgāk, nekā zobu protezēšana cenas ziņā. Tāpēc pacienta izvēlei, kā aizstāt zobus, nozīmīgi ir arī finansiāli apsvērumi un sava budžeta iespējas. Lai gan daudzas klīnikas piedāvā iespēju norēķināties par šiem pakalpojumiem pa daļām.